Człowiek stworzony jest na to, by szukać prawdy, a nie ją posiadać.
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Zaproszeni goście:
Andrzej Strejlau, dziennikarz sportowy, trener piłkarski
Paweł Habrat, psycholog sportu
Tomasz Redwan, ekspert w dziedzinie marketingu sportowego i organizacji imprez sportowych
Otylia Jędrzejczak, pływaczka
W lutym zeszłego roku kibicowaliśmy polskim zawodnikom podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Nasza drużyna wróciła z Rosji z sześcioma medalami, w tym czterema złotymi. Następnie podziwialiśmy sukcesy polskich kolarzy, lekkoatletów w Halowych Mistrzostwach Świata i Europy oraz zaskakujących polskich pływaków. W końcu przyszedł wrzesień i wraz z nim Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, których gospodarzem była Polska i na których to również mogliśmy po meczu finałowym wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego.
Polski sport w 2014 roku był bogaty w sportowe emocje, a rok 2015 także zapowiada się ciekawie. Podczas debaty rozmawialiśmy o blaskach i cieniach kariery sportowca, kompleksowym przygotowaniu trenerskim a także o kwestiach finansowania.
Marek Pietruszka jako moderator rozpoczął debatę krótkim wstępem, charakteryzując sport jako rywalizacje, ale i swego rodzaju produkt marketingowy. Z tego miejsca rozpoczęła się dyskusja na temat komercyjnego aspektu sportu.
Tomasz Redwan stwierdził, że polski sport staje się „towarem” za późno, bo dopiero wówczas, gdy zamienia się w sukces. Andrzej Strejlau wskazał na rozwiązanie tego problemu i wspominał o godnej naśladowania postawie Niemiec, które stawiają przede wszystkim na trenowanie i rozwój młodych zawodników. Komentarz ten ożywił dyskusję na temat niewykorzystanego potencjału tkwiącego w polskich zawodnikach.
Otylia Jędrzejczak poruszyła bliski jej temat związku pływackiego, który nie wykorzystał żadnego sukcesu i nie wcielił żadnego programu, który mógłby zapewnić jej godnych następców. Niemniej jednak, powołując się na program dla młodych w związku narciarskim, udowodniła, że potencjał do takich działań jest.
Jędrzejczak zwróciła również uwagę na fakt, że obecnie nie często zdarza się by trenerzy podnosili swoje kwalifikacje. Wątek ten rozwinął Paweł Habrat mówiąc, że aby uzdrowić polski sport potrzeba zmian w mentalności trenerów, ale także rodziców zawodników, którzy nie wiedzą jak pomagać dziecku i często zniechęcają swoje pociechy zbyt wygórowanymi ambicjami.