Człowiek stworzony jest na to, by szukać prawdy, a nie ją posiadać.

~Blaise Pascal

Konferencja CE

Europejskie środy na Ksawerów: Prawne uwarunkowania Brexitu

25 stycznia 2017

ośrodek dydaktyczny Ksawerów (al. Niepodległości 22, I piętro, sala 109)

Zaproszony Gość: Prof. Jan Barcz

Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Debaty Publicznej zapraszają na czwarte spotkanie z cyklu „Europejskie środy na Ksawerów”. Wykład pt. „Prawne uwarunkowania Brexitu” poprowadzi Jan Barcz – profesor prawa międzynarodowego i prawa UE, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego i Prawa UE w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, a także długoletni dyplomata, pełnił m.in. stanowisko ambasadora RP w Wiedniu.

W trakcie spotkania zastanowimy się nad prawnymi uwarunkowaniami Brexitu, procesu opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej, zapoczątkowanego przez referendum w czerwcu 2016 roku. W referendum, które nie miało formy wiążącej dla brytyjskiego rządu, głosowało 72,2% uprawnionych, spośród których 51,89% opowiedziało się za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. W czasie ponad 40-letniego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE unijne regulacje objęły większość dziedzin z zakresu prawa i ekonomii. Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii spowodowałoby zatem konieczność uregulowania na nowo wzajemnych relacji.

Jakie są uwarunkowania i skutki prawne Brexitu? Czy jesteśmy przygotowani na zmiany, jakie niesie za sobą wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? Czy możemy się na to przygotować? Jeśli tak, to w jaki sposób? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć wraz z prof. Janem Barczem w trakcie spotkania 25 stycznia.

Serdecznie zapraszamy!

Zachęcamy do zajrzenia na wydarzenie na Facebook’u.

Moderator

Centrum Europejskie UW

Prelegenci

  • Jan Barcz

    Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

Organizatorzy debaty:

  • Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego
  • Koło Naukowe Europa Nova
  • Samorząd Studentów Centrum Europejskiego UW
  • Stowarzyszenie Centrum Europa !CE