Człowiek stworzony jest na to, by szukać prawdy, a nie ją posiadać.

~Blaise Pascal

Konferencja CE

Europejskie środy na Ksawerów|Polacy wobec UE: koniec konsensusu

22 lutego 2017

sala 109 w budynku dydaktycznym Ksawerów (al. Niepodległości 22, I piętro)

Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Debaty Publicznej zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Europejskie środy na Ksawerów”.

Tym razem wykład pt. „Polacy wobec UE: koniec konsensusu” poprowadzą Piotr Buras, ekspert z European Council on Foreign Relations (ECFR) i Adam Balcer, ekspert WiseEuropa. Razem z Eugeniuszem Smolarem i Grzegorzem Gromadzkim są współautorami raportu pt. „Polacy wobec UE: koniec konsensusu” wydanego przez Fundację im. Stefana Batorego w grudniu ubiegłego roku.

Polskie członkostwo w Unii liczy już prawie 13 lat. Zostanie jednym z państw UE miało dla nas wymiar nie tylko polityczny czy ekonomiczny, ale oznaczało również wybór cywilizacyjny i kulturowy. Jednak Unia, do której przystępowaliśmy w 2004 roku w ostatnim czasie ulega diametralnym zmianom, a stawką nie jest już sama nasza obecność w Unii, ale jakość i istota naszego członkostwa. Jak w związku z tym zmienia się nasze postrzeganie UE i jej instytucji – czy dzisiaj nasza postawa jest bardziej otwarta czy zamknięta?

Na tym właśnie skupimy się poczas najbliższego spotkania. Przeanalizujemy, jak wyglądają dzisiaj dwustronne stosunki UE-Polska, co o Unii i jej instytucjach sądzą Polacy, jakie aktualnie problemy są najbardziej widoczne i dotkliwe w naszych wzajemnych relacjach. Na koniec autorzy raportu dokonają porównania opinii o Unii w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Serdecznie zapraszamy!

Zachęcamy do zajrzenia na wydarzenie na Facebook’u.

Raport „Polacy wobec UE: koniec konsensusu” dostępny jest tutaj.

 

Moderator

Centrum Europejskie UW

Prelegenci

  • Adam Balcer

    WiseEuropa

  • Piotr Buras

    European Council of Foreign Relations

Organizatorzy debaty:

  • Centrum Europejskie UW
  • Samorząd Studentów Centrum Europejskiego
  • Stowarzyszenie !CE
  • Koło Naukowe Europa Nova