Człowiek stworzony jest na to, by szukać prawdy, a nie ją posiadać.

~Blaise Pascal

Konferencja CE

Ukraina: rok po Majdanie. Bilans. Implikacje. Wyzwania.

12 grudnia 2014

 

Mijający rok był trudnym czasem dla naszego wschodniego sąsiada. Od krwawych walk w Kijowie do starć w Donbasie – eskalacja sytuacji na Ukrainie zaskoczyła cały świat. Uznaliśmy, że warto zastanowić się jaki jest bilans konfliktu na Ukrainie oraz jakie skutki przyniosły ostatnie wydarzenia.

Debatę otworzyła Olena Cybuch, przedstawicielka Ambasady Ukrainy w Polsce, która podkreślała, że choć bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia protestów było wstrzymanie planowanego podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, problem, tkwi u genezy powstania państwa. Przedstawicielka Ambasady wspominała także polskie akty solidarności z Ukrainą, za które serdecznie wszystkim Polakom podziękowała.

Piotr Kościński stwierdził, że ostatni rok pokazał, że społeczeństwo ukraińskie chce decydować o swoim losie, że chce być podmiotem władzy, a nie wyłącznie przedmiotem zarządzania. Wtórował mu Zenia Klimakin mówiąc, że teraz rodzi się społeczeństwo obywatelskie i poczucie odpowiedzialności za to, w jakim kierunku idzie kraj. „Ukraińcy nauczyli się przez Majdan marzyć. Oddali życie za marzenia. Pokazali, że mają dość tego, że wszyscy kradną, że państwo jest do niczego”, podkreślał. Przedstawiciel PISM zauważył jednak, że trudno jest wypracować nową klasę polityczną. W związku z tym na Ukrainie jedyną zmianą jest zniknięcie komunistów i pojawienie się większości proeuropejskiej, co nie zmienia faktu, że część prorosyjska nadal jest obecna.

Bogdan Góralczyk ważył międzynarodowe znaczenie sytuacji, której stawka jest wysoka: „tak jak w 2008 roku, przez kryzys, doszło do istotnej zmiany w ładzie gospodarczo-finansowym, tak rok 2014 ze względu na Ukrainę i Państwo Islamskie będzie momentem zmiany układu bezpieczeństwa”. Profesor Góralczyk przekonywał, że Putin nie spocznie, jeśli nie wciągnie Ukrainy całkowicie lub na zasadzie uzależnienia. Przywołał słowa rosyjskiego prezydenta mówiącego, że „Ruś Kijowska była starsza od Rusi Moskiewskiej”.

Andrzej Harasimowicz postanowił zwrócić uwagę na drugą stronę sytuacji i zauważył, że po roku od Majdanu wystąpiło pewne rozczarowanie Ukrainą. W Brukseli panuje opinia, że Ukraina przez swoją niewydolność nie jest gotowa do wchłonięcia pomocy pieniężnej, jednocześnie nie chcąc pomocy szkoleniowej. Bez wątpienia na niekorzyść sytuacji naszego wschodniego sąsiada wpływa fakt, że Rosja bardzo sprawnie buduje jego zły PR, jednocześnie zastawiając pułapki we wszystkich państwach partnerstwa wschodniego. Bo jak podpisać umowę z państwem, które nie kontroluje swoich granic?W polemikę tych słów wszedł Żenia Klimakin mówiąc, że trudno winić Ukraińców, że słuchali się Europy i oddali Krym bezkrwawo skoro tak doradzała dyplomacja Unii Europejskiej.

Na zakończenie wszyscy goście zgodnie stwierdzili, że nie da się dalej prognozować sytuacji na Ukrainie na dłużej niż kilka miesięcy.

Moderator: Kamil Zajączkowski, Uniwersytet Warszawski

Moderator

KONTAKT DLA MEDIÓW

Prelegenci

  • Bogdan Góralczyk

    Uniwersytet Warszawski

  • Żenia Klimakin

    Polskie Radio

  • Andrzej Harasimowicz

    Uniwersytet Warszawski

  • Piotr Kościński

    Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Debata na żywo